5 tipů, jak si usnadnit potápění z lodě

22.02.2021

Jak se svět pomalu začíná otevírat zpět z našeho zdánlivě nekonečného uzamčení Covid-19, jaký lepší způsob oslavovat, než se potápět? Pobřežní potápění je zábavné a snadné, ale nic nepřekoná pocit, že jste na lodi, vítr vám vháněl vlasy, když se vydáte na cestu do temně modré - potápění na lodi je fantastické!

Potápění na lodi může být zábavné a relaxační, pokud bude provedeno správně. Sdílení potápěných kajut s velkým množstvím výstroje a dalších potápěčů může způsobit, že se potápění na lodi může novým potápěčům zdát trochu ohromující, ale jak zkušení potápěči vědí, potápění na lodi se díky několika tipům a trikům stane hračkou.Tip 1: Snižte riziko mořské nemoci

Někteří lidé zažívají mořskou nemoc a jiní ne. Každý, kdo už někdy měl mořskou nemoc, vám řekne, že je to jeden z nejhorších pocitů na světě a může rychle zničit to, co by byl krásný den potápění. Snižování šance na mořskou nemoc začíná dobře ještě předtím, než na potápěčskou loď vůbec vstoupíte. Pokud plánujete dopředu a budete postupovat podle těchto jednoduchých kroků, výrazně snížíte svoji šanci na mořskou nemoc:

 • Pokud víte, že jste náchylní k mořské nemoci, buďte proaktivní a užívejte léky proti mořské nemoci, jako je Dramamin, s dostatečným předstihem.
 • Jezte malou snídani, ale držte se dál od mastných jídel. Jídlo v žaludku pomůže zabránit nevolnosti.
 • Nechoďte dovnitř lodi! Jedná se o nováčkovskou chybu, a pokud jste náchylní k mořské nemoci, určitě to vyrazíte do kabiny lodi. Tam dole je horko, a když jste uvnitř, zhoršuje se valivý pohyb lodi.
 • NEVESAJTE se poblíž zadní části lodi. Další nováčkovskou chybou je zůstat v blízkosti zádi lodi. Vůně výfuku jistě přinese i mořskou nemoc.
 • Drž se dál od kohokoli jiného, ​​kdo onemocní. Mořská nemoc je jako zívání; jakmile někoho uvidíte, spustí se také vaše tělo.
 • Podívejte se k obzoru.
 • Pokud se začnete cítit nevolně, proboha, NESTEJTE SE NA LODI! Potápění se může cítit jako poslední věc, kterou chcete udělat, ale ponořením do vody se budete cítit stokrát lépe. Pokud stále musíte zvracet, nebojte se, můžete to udělat prostřednictvím svého regulátoru. Díky pobytu na lodi se budete cítit ještě hůř.

Tip 2: Nejprve rozbalte, později se stýkejte

Setkání s posádkou a povídání si s ostatními potápěči je tak lákavé, když se vaše pěst vyšplhá na palubu, ale odolajte nutkání! Získejte místo a vybalte si nejprve výbavu, později se to vyplatí. Pokus o nastavení vybavení, když se loď pohybuje, není zábavná a přispěje k možné mořské nemoci. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste vše nastavili PŘED odjezdem lodi, a poté se posaďte a odpočiňte si při plavbě na první místo pro potápění:

 • Získejte svůj tank. Toto bude vaše určené místo pro celou potápěčskou výpravu, proto vybírejte pečlivě. Nejlepší místa jsou v blízkosti zádi lodi, kde je vyžadováno co nejmenší množství chůze s těžkým zařízením.
 • Sestavte veškerý svůj výstroj do první nádrže.
 • Vložte masku do kbelíku na oplachování nebo ji připojte k BC. Nechcete ji hledat později, když je čas skočit do vody.
 • Umístěte veškerou potřebnou váhu do svých váhových kapes BC.
 • Zasuňte prázdnou tašku s převodovkou pod lavici, kde je vaše zařízení, a položte ploutve přímo na vrchol.
 • Pokud není příliš horký, oblékněte si neoprén.

Tip 3: Oblek si oblečte co nejdříve

Hned po sestavení a uložení vybavení, nejlépe před opuštěním doku, si oblékněte neopren. Pokud není příliš teplo, natáhněte si neoprénový oblek, alespoň po pás. Když se loď pohybuje, snaží se nasadit těsný neopren, přes zpocenou a lepkavou pokožku se může zdát téměř nemožným. To vám ušetří čas a stres, jakmile se dostanete na potápěčské místo, protože jak vědí všichni ostřílení potápěči, jakmile se na místo dostanete, divemastéři vás rádi dostanou do vody ASAP.

Tip 4: Položte ploutve na okraj lodi

Pokud vám posádka lodi nedává jiné pokyny, vezměte si ploutve s sebou a těsně před skokem do vody si je nasuňte. Není nic horšího, než se snažit projet se po palubě lodi s těžkým zařízením na zádech a dlouhými ploutvemi na nohou. Vezměte své ploutve s sebou na okraj lodi, kde vás divemaster pomůže držet, zatímco použijete metodu "čísla čtyři", abyste si každou ploutev nasunuli.

Tip 5: Demontujte výbavu a hned ji odložte

Jakmile dokončíte svůj poslední ponor, rozeberte si výbavu a ihned ji uložte. Stejně jako jste zpozdili socializaci, když jste poprvé nastoupili na loď a nastavili své vybavení, udělejte to samé a odložte jej. Pokud se vám všechno podaří uložit zpět do brašny s výbavou a zastrčit ji pod lavici, než posádka zatáhne kotvu, budete mít mnohem příjemnější cestu zpět do doku. Tím také zajistíte, že nebudete uvíznuti na zadní straně lodi a nebudete se snažit uložit si výstroj, když jste v pohybu, a dýchat celý ten krásný výfuk. Místo toho budete moci pohodlně sedět a odpočívat, protože vaše vybavení je zabalené.

Potápění na lodi je jedním z nejoblíbenějších způsobů potápění; chce to však praxi a někteří si zvykají. Pokud jste v potápění noví a chcete se dozvědět více o tom, jak se potápět z lodi pod dohledem instruktora potápění, využijte speciální program SSI Boat Diving . Získání certifikátu potápěče lodí vám poskytne dovednosti a zkušenosti potřebné k bezpečnému potápění na nejlepších světových místech, která jsou přístupná pouze lodí.