Tipy a triky, jak si užít potápění ve studené vodě

29.03.2021

I přes již více než rok trvající pandemii a globálně již zevšednělý lockdown, v jehož rámci je cestování stále celosvětově široce omezeno a jeho účinky pocítili potápěči tedy takřka všude, uplynulý rok ve světě potápění objevil i něco dobrého, a sice to, že značná omezení vášnivé potápěče přinutila prozkoumat, co jejich místní potápěčská scéna nabízí. Vzhledem k tomu, že polovina světa je v současné době uprostřed zimní sezóny, může být mnoho z těchto nově nalezených potápěčských lokalit docela chladných. Nepodléhejte však chladu a potápěčskou výstroj neukládejte až do příštího roku. S několika tipy a triky můžete zimu zůstat ve vodě a nadále si užívat potápění ve studené vodě.


TIP: Noste správnou ochranu před expozicí

Prvním pravidlem při potápění ve studené vodě je nešetřit na teple, tím myslíme nešetřit na prvcích vybavení, které vám zajistí tepelný komfort. Jen proto, že může být obtížnější obléknout se do silnějšího neoprenu, není důvod používat oblek tenký. Zjistěte si, jak je vaše místní potápěčská lokalita chladná a vyberte vhodnou úroveň ochrany před expozicí. Možná budete potřebovat 7mm neopren s integrovanou haubnou nebo dokonce suchý oblek. Suchý oblek je mnohdy některými potápěči přehlížen, avšak je vynikající volbou zejména proto, že vás udrží pod vodou v naprostém teple stejně tak jako v momentech, kdy odpočíváte mimo vodu mezi ponory.

TRIK: Použijte nerezové zádové plato 

Používání nerezového zádového plata nebo-li "backplatu" nemusí být první věc, která vám přijde na mysl, když si vzpomenete na potápění ve studené vodě; je to však skvělý nástroj, který pomáhá vyrovnat zvýšenou hmotnost potřebnou při použití silnějšího neoprenu nebo suchého obleku. Nosit vhodný backplate je jako přidat do váhového systému 2-8 kilogramů, jelikož má negativní vztlak.

TIP: Zajistěte správné uložení vybavení

Nic vám zimu nepřipomene lépe než nával chladné vody po zadní straně neoprenu. Při potápění ve studené vodě je obzvláště důležité zajistit, aby vaše vybavení skutečně správně sedělo. Váš neopren by měl padnout pěkně a pohodlně a všechna těsnění suchého obleku musí lícovat s pokožkou.

TIP: Zůstaňte v teple na povrchu

Není nic horšího, než začít ponor ve studeně vodě již promrzlí. Jedním z nejlepších triků, jak si užít potápění v chladu, je zachovat si příjemný tepelný komfort před ponorem a během povrchového intervalu, pokud děláte ponorů více. Nejlepším způsobem, jak se před ponorem zahřát, je nosit vhodně teplé, suché oblečení, boty a čepici během přípravy výstroje. Pokud se potápíte na lodi, ujistěte se, že jste své vybavení nastavili dříve, než loď vůbec opustí dok, pokud je to možné; Tímto způsobem se můžete soustředit na to, abyste během plavby na místo k potápění zůstali v teple a uvolněni. Investice do teplé potápěčské nebo "plavecké" bundy je skvělý způsob, jak se mezi ponory zahřát, protože takové prvky oblečení jsou obvykle s kapucí, podšívkou z fleece materiálu, což je pro chladné či větrné podmínky ideální.
Jak vidíte, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, aby bylo potápění se studenou vodou příjemnější. Nedovolte, aby vás dlouhé chladné zimní dny udržovaly na pevnině. S několika úpravami a přizpůsobivým přístupem si můžete užívat objevování podmořského světa každý den v roce.


Máte zájem o potápění v suchých oblecích? ZDE najdete všechny důležité informace.