Jak zvolit správnou potápěčskou masku?

29.03.2021

Nezbytnou součástí základního potápěčského ABC systému je maska. Potápěčská maska nám slouží k vytvoření vzduchové kapsy okolo oka, která nám zajistí ostré vidění pod vodou. Nesmírně důležitou součástí je samotný výběr masky. Každý má odlišný tvar obličeje, proto je důležité vybrat správný typ, který bude spolehlivě a pohodlně sedět na obličeji. Nejvhodnější je si masku osobně vyzkoušet přiložením masky na obličej bez upevnění pásku a se zadrženým dechem. Pokud maska správně sedí, tak drží na obličeji a nespadne.



Maska je tvořena zorníkem, lícnicí, rámečkem a upínacím páskem


Druhy potápěčských masek

Vybírat můžeme mezi maskou jednozorníkovou a maskou se dvěma zornými poli. Jednozorníková umožňuje jasnější výhled s lepším periferním viděním, avšak nemusí vyhovovat každému. U masky s dvěma zornými poli je výhodou možnost nasazení dioptrických skel.

Další součástí je převážně antialergenní silikonová lícnice. Má tvarovou paměť a silikon se na masce nekroutí a optimálně přilne k obličeji. Maska je dostupná většinou ve dvou barevných provedeních silikonové lícnice a to černé a transparentní.
Černou preferují především profesionální potápěči a podvodní fotografové, kterým můžou vadit světelné elementy v prosluněných vodách. Naopak u transparentní (průsvitné) můžete periferním viděným zahlédnout pohyb a celkový výhled je o něco jasnější. Při nočním potápění je i lépe viditelné např. světlo partnera.

Při výběru je důležité hledět na to, v jakých podmínkách budete masku používat. U potápění na nádech (tzv. freediving) jsou vhodné masky s malým vnitřním objemem. U těchto masek se vám bude díky malému objemu daleko snadněji vyrovnávat tlak a nebudete ho muset vyrovnávat tak často jako u velkoobjemových masek určených pro přístrojové potápění. U přístrojového potápění hraje velikost a rozložení zorného pole velkou roli. S přístrojem se pohybujete pod vodou pomaleji, vždy máte dostatek času a vzduchu na vyrovnání tlaku či vylévání vody z masky.

Nasazení masky

Chytněte pásek a umístěte jej za hlavu. Jednotlivě upravte postranní konce pásků, dokud nezískáte dostatečné a zároveň pohodlné dolehnutí lícnice. Neutahujte pásky příliš, mohlo by dojít ke ztrátě těsnícího účinku, takže by protékalo malé množství vody dovnitř brýlí.

Údržba masky

Pro zvýšení efektivity povrchové úpravy proti zamlžení se vyhněte vymývání zorníku vodou před použitím, obzvláště vnitřku zorníku. Po použití, především ve slané vodě, vždy propláchněte v čisté vodě, nechte uschnout a skladujte na chladném a suchém místě nejlépe v obalu, který zabrání tvarové deformaci zejména silikonových částí. Slaná voda je velmi agresivní a mohla by vám nenávratně poškodit zorníky. Nikdy neponechávejte brýle na přímém slunci. Na čištění nebo údržbu rámečku či zorníku nepoužívejte rozpouštědla, chemikálie nebo zubní pastu. Pokud se vám bude maska zamlžovat, můžete použít speciální tekutinu antifog proti zamlžování.

Výběr masky

Pokud jste se rozhodli, že si masku před koupí nejdřív vyzkoušíte, přijďte si vybrat z široké nabídky potápěčských masek do naší prodejny, kde vám poradí náš proškolený personál.

Pokud už máte nějakou masku ověřenou, můžete si jí zakoupit i přímo na našem e-shopu.